Spółka dla tych, którzy nie lubią ryzyka
Dzięki konstrukcji spółki z ograniczoną odpowiedzialnością można prowadzić firmę w zasadzie bez obawy, że poniesie się odpowiedzialność za długi firmy osobistym majątkiem. W zasadzie, bo są tu pewne wyjątki, np. niekiedy zarząd spółki odpowiada za jej zobowiązania.
Procedurę powołania do życia spółki z o.o. reguluje kodeks spółek handlowych (DzU z 2000 r. nr 94, poz. 1037). Dla wspólników cenne jest to, że w zasadzie już po dokonaniu pierwszych formalności mogą rozpocząć działalność.
Powołując spółkę z o.o., należy przede wszystkim (art. 163 k.s.h.): > zawrzeć umowę spółki (a przy spółce jednoosobowej sporządzić tzw. akt założycielski - art. 4 § 2 k.s.h.), > wnieść wkłady na pokrycie całego kapitału zakładowego (minimum 50 tys. zł - art. 154 § 1 k.s.h.), a w razie objęcia udziału za cenę wyższą od jego wartości nominalnej - również obiecaną nadwyżkę, > powołać organy spółki, czyli zarząd, a jeżeli wymaga tego umowa spółki lub ustawa - także radę nadzorczą lub komisję rewizyjną (obowiązek taki istnieje, gdy kapitał zakładowy jest wyższy niż 500 tys. zł, a wspólników...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta