Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ławnikom dziękujemy

19 maja 2006 | Prawo | DW
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

Poprawianie wymiaru sprawiedliwości Ławnikom dziękujemy Dopuszczenie ławników do rozpoznawania zaledwie 1 proc. spraw karnych i 0,01 proc. ogółu spraw o przestępstwa to fasadowość Dariusz Wysocki, sędzia Sądu Okręgowego w Płocku (c) PAWEŁ GAŁKA

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt nowelizacji procedur sądowych minimalizujący udział ławników w rozstrzyganiu spraw przez sądy

W postępowaniu cywilnym miałyby to być tylko niektóre sprawy z zakresu prawa pracy, a w postępowaniu karnym wyłącznie sprawy o przestępstwa, za które ustawa przewiduje karę dożywotniego pozbawienia wolności.

W zamian przewiduje się rozpoznawanie w pierwszej instancji części spraw w rozszerzonych składach zawodowych (trzech sędziów).

Nie sposób negować słuszności powierzenia rozstrzygania problemów jurydycznych profesjonalistom. Jednak odsunięcie obywateli od spraw złożonych pod względem faktycznym, a nie prawnym (rozwody, sprawy o zbrodnie), wcale nie oznacza podniesienia wymiaru sprawiedliwości na wyższy poziom. Takie procesy wymagają praktycznej znajomości realiów życia i ich uwarunkowań. Czy lepiej rozumieją te problemy prawnicy?

Ławnicy to cenne doświadczenie i wiedza praktyczna, tym bardziej że duża część sędziów sądów pierwszej instancji nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3842

Spis treści
Zamów abonament