Otwartość pod kontrolą
Pisanie o papieżu Benedykcie XVI jest trudne z wielu względów; jednym z nich jest enigmatyczność jego osobowości. Zacznę od pochwał. Joseph Ratzinger jest jednym z najwybitniejszych teologów katolickich XX wieku, słusznie uważanym za współtwórcę Soboru Watykańskiego II i za jednego z najbardziej przenikliwych krytyków teologii przedsoborowej, czyli ręcznie sterowanej przez przeróżne organy kurii rzymskiej. Prawdą też jest, że po rewolcie studenckiej w 1968 roku był postrzegany jako teolog, który zdradził ideały młodości i cały swój intelekt i erudycję oddał służbie kurii, którą z taką żarliwością wcześniej krytykował.
Dlaczego tak się stało, trudno dociekać, sam Ratzinger jest w tej sprawie nader lakoniczny. Nawet dociekliwy dziennikarz "Spiegla" Peter Seewald nie zdołał się wiele dowiedzieć,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta