Groźna bezczynność
Do końca tzw. okresu refleksji szesnaście państw, w tym Finlandia, zakończy ratyfikację traktatu konstytucyjnego. Co najmniej jednak trzy spośród pozostałych krajów Unii Europejskiej nie zdecydowały się na ten krok. Francja i Holandia nie będą ponownie głosować nad aktualnym tekstem, nawet po nadchodzących wyborach. Dlatego, widząc z jednej strony trudności związane z ratyfikacją, a z drugiej - przedwczesną rewizję tekstu traktatu, Rada Europejska uznała, że konieczne jest oczekiwanie.
Nie wystarczy czekaćNormalna, codzienna praca unijnych instytucji będzie oczywiście toczyła się nadal, jednak problemy dotyczące rozmiarów, legitymizacji i skuteczności UE mogą rodzić wiele trudności. Dlatego samo oczekiwanie nie wystarczy. Zwłaszcza że traktat konstytucyjny nie był estetycznym kaprysem zwolenników globalnej wizji Europy politycznej, lecz narodził się z przekonania, że traktat nicejski nie oferuje realnej podstawy do dalszej integracji europejskiej.
W ciągu całego okresu refleksji otrzymywaliśmy od obywateli wiele sygnałów, często sprzecznych. Spotkaliśmy się z obawami podobnymi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta