Litera czy intencja prawa
Orzecznictwo sądów administracyjnych traktuje prawo zbyt formalistycznie, co może mieć negatywny wpływ na rozwój działalności gospodarczej - twierdzą autorzy raportu przygotowanego na zlecenie firmy Ernst & Young.
Sędziowie Naczelnego Sądu Administracyjnego polemizują z tą opinią, choć przyznają, że obowiązująca u nas zasada prawa stanowionego oraz ustrojowa rola tego sądownictwa ograniczają ich pole interpretacji przepisów.
Autorzy raportu prof. Denis Galligan z Uniwersytetu w Oxfordzie i dr Marcin Matczak z kancelarii Domański, Zakrzewski, Palinka twierdzą, że w orzecznictwie administracyjnym zbyt często sąd wybiera z całości komunikatu ustawodawcy tylko jeden fragment i rozpatruje go w merytorycznej izolacji od innych czynników, takich jak funkcja czy cel tego prawa, które powinny być uwzględniane przy orzekaniu.
Interpretacja językowaZ przeprowadzonych przez nich badań wynika, że 63 proc. orzecznictwa administracyjnego w sprawach gospodarczych opiera się wyłącznie na językowej interpretacji. Dość rzadko natomiast sędziowie korzystają z ogólnych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta