Saskie pokusy
Dni chwały miasto przeżywało w XVIII wieku. Dni rozpaczy przyszły po ostatniej wojnie światowej. W nocy z 13 na 14 lutego 1945 roku tę perłę barokowej architektury, jedno z najpiękniejszych miast Europy, alianckie bombardowanie zamieniło w ruinę.
Komunistyczne władze odbudowały zaledwie część historycznych gmachów - pałac Zwinger, operę Sempera, Hofkirche. Na inne zabytki nie starczyło sił, ale i chęci. Nie zamierzano wcale przywracać dawnej świetności ani symbolicznej Najświętszej Marii Panny ( Frauenkirche), ani pałacu Wettynów.
Fragment starej zabudowy otoczono całymi kwartałami architektury socrealistycznej. Dziwnie chodzi się dziś po mieście, w którym kruchy rokokowy pałac Zwinger sąsiaduje z szerokimi alejami, podobnymi do tych w Moskwie czy wschodnim Berlinie.
Na szczęście Stare Miasto znów się wypełnia budynkami, które coś znaczą. W pejzażu miasta pojawiła się przypominająca dzwonek kopuła Frauenkirche. Kościół powstał w latach 1726 - 1743 według projektu drezdeńskiego architekta Georga Bähra. Po bombardowaniu w 1945 r. została z niego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta