Okruchy gwiazd w kometach
W kosmicznej lodówce, za jaką dotąd uchodziły komety przemierzające odległe, zimne przestrzenie Układu Słonecznego, naukowcy odkryli drobiny pyłu, które musiały powstać w bardzo wysokiej temperaturze. Skąd się tam wzięły? Czy powstały gdzieś w okolicach Słońca, czy pochodzą z okolic innych rozpalonych gwiazd?
Ponad siedem lat temu naukowcy z NASA wysłali w kosmos sondę Stardust. Jej głównym zadaniem było pobranie drobinek pyłu z warkocza komety Wild 2 i sprowadzenie ich na Ziemię. W styczniu 2006 roku próbki wylądowały. Raport z dotychczasowych badań przynosi dzisiejsze wydanie magazynu "Science".
W pogoni za warkoczem- Kiedy analiza tych drobin z warkocza komety stała się możliwa, jedno z najważniejszych pytań, jakie sobie postawiliśmy, brzmiało: Czy te próbki zawierają drobiny pyłu z odległych gwiazd? -powiedział Frank J. Staderman z Uniwersytetu Waszyngtona w St. Louis.
Sonda Stardust wystartowała w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta