Nie ulegać magii bieżących danych
W znacznym stopniu polityka pien i ę ż n a opiera się ona na ocenie scenariusza wydarzeń makroekonomicznych przez bank centralny i dlatego zwana jest wyprzedzającą. W Polsce, mimo deklaracji, takiej polityki się jednak nie prowadzi.
Rada Polityki Pieniężnej dotychczas opierała swoje decyzje na bieżących danych, była to więc właściwie polityka oparta na przeszłości. Wiedza o bieżącej sytuacji makroekonomicznej nigdy nie będzie pełna, toteż decyzje z zakresu polityki pieniężnej (i w ogóle gospodarcze) podejmuje się przy pewnej dozie niepewności. Grozi to popadnięciem w skrajności, czyli prowadzeniem polityki zbyt łagodnej (gdy bieżąca inflacja jest niska) albo zbyt restrykcyjnej (gdy chce się dogonić rosnącą inflację). Teraz np. RPP powinna była rozpocząć prewencyjne podwyżki stóp, żeby w roku przyszłym nie gonić inflacji.
Nadążanie za wzrostem cenZarówno obecna, jak i poprzednia Rada dokonywały zmian polityki pieniężnej, podążając za bieżącą inflacją. Pomimo całej retoryki dotyczącej chęci wyprzedzania zjawisk ekonomicznych obecna RPP weszła - chcąc, nie chcąc - w buty poprzedniej. W przeszłości (patrz wykres) Rada nie reagowała nawet na zmiany inflacji bazowej, a jej działania były uzależnione po...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta