Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Arsenał minionych wieków

23 grudnia 2006 | Polski oręż | MM
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

Arsenał minionych wieków Powstańcy wielkopolscy i śląscy używali prawie wyłącznie uzbrojenia niemieckiego. Uzyskano je, zajmując magazyny albo zdobywając na wrogu. W nowo formowanych oddziałach polskich znalazło się też wielu żołnierzy armii kajzera, którzy powrócili z frontu z własną bronią. W obu konfliktach zaopatrzenie powstańczych armii w sprzęt bojowy przedstawiało się całkiem nieźle, kłopoty bywały jednakże z amunicją.

I wojna światowa była wielkim sprawdzianem dla różnych typów uzbrojenia. Długotrwałe zmagania doprowadziły również do opracowania i wdrożenia do seryjnej produkcji wielu nowych narzędzi walki. I choć to Anglikom zawdzięczamy najbardziej doniosłe militarne odkrycie tego okresu - wynalezienie i wprowadzenie do walki czołgu - wydaje się, że palma pierwszeństwa w dziedzinie produkcji skutecznych środków walki przypadła Niemcom. Dzierżyli ją aż do końca II wojny światowej.

Wunderwaffe I wojny światowej

Spektakularnym wydarzeniem było zastosowanie śmiercionośnych gazów bojowych na froncie flandryjskim. Najpierw, w 1915 roku, użyto ciekłego chloru, w 1917 - pocisków artyleryjskich wypełnionych iperytem. Nie mniej wstrząsające dla aliantów okazały się działania niemieckich okrętów podwodnych -...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 4025

Spis treści
Zamów abonament