Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Iskra na beczce prochu

23 grudnia 2006 | Polski oręż | BP
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

Iskra na beczce prochu Dwudziestego piątego grudnia 1918 r. do Gdańska przybył na pokładzie brytyjskiego okrętu wojennego Ignacy Paderewski, w otoczeniu nielicznej misji.

Jego przyjazd do Poznania 26 grudnia 1918 r. spowodował gwałtowny wzrost nastrojów patriotycznych w mieście. Niemcy mieli nadzieję, że Paderewski pojedzie wprost do Warszawy, z pominięciem Poznania. Jeszcze na stacji kolejowej w Rogoźnie do przedziału wiozącego delegację wtargnął kpt. Andersch z dowództwa V Korpusu w Poznaniu, który usiłował nakłonić członków misji do zaniechania postoju w Poznaniu.

Wiadomości o zabiegach niemieckich i incydencie w Rogoźnie, dzięki Polakom z Komendy V Korpusu, szybko przedostały się do miasta, wywołując wzburzenie polskiej opinii publicznej. W Poznaniu Niemcy wygasili uliczne latarnie, ale wzdłuż trasy stanęło około trzech tysięcy ochotników z pochodniami. Okna i balkony domów przystrojono lampkami elektrycznymi i flagami polskimi, jak też zwycięskich państw ententy. Porządku w rejonie dworca kolejowego i wzdłuż trasy przejazdu strzegły oddziały Służby Straży i Bezpieczeństwa, Straży...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 4025

Spis treści
Zamów abonament