Szefowie globalnych koncernów, którzy w tym roku osiągnęli sukcesy
Właściciel Mittal Steel po połączeniu swojej firmy z Arcelorem stworzył największy koncern hutniczy świata
Gdyby nie otrzymał tytułu najpotężniejszego biznesmena w Europie rok temu, z pewnością zdobyłby go teraz. To jedna z najbardziej błyskotliwych karier w światowej gospodarce. Syn niezamożnego przedsiębiorcy i zięć lichwiarza z Kalkuty jest dzisiaj piąty na liście najbogatszych na świecie amerykańskiego "Forbesa" i na pierwszym miejscu bogaczy zamieszkujących Wyspy Brytyjskie. Teraz już jest tylko kwestią czasu, kiedy otrzyma z rąk królowej Elżbiety II tytuł lordowski. W ciągu 16 lat , od kiedy zaczął liczyć się w biznesie, swoją fortunę zwiększył aż 138 razy .
Jego celem jest zbudowanie największego koncernu stalowego na świecie i konsekwentnie do tego dąży. Kupuje najczęściej huty w biednych krajach, m.in. w Meksyku, Kazachstanie. Kupił także kilka hut w krajach rozwiniętych. Tę w Irlandii zamknął, bo produkowała zbyt drogo. W USA pewnie będzie długo funkcjonowała, bo Mittal stał się tam niemal monopolistą w dostawach płaskich blach stalowych dla koncernów samochodowych. W tym roku największym jego sukcesem było doprowadzenie do połączenia należącej do niego Mittal Steel z europejskim Arcelorem. W ten...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta