Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gmina w spółce akcyjnej

06 września 1995 | Prawo | JJ

Gmina w spółce akcyjnej

Reaktywowany w 1990 r. samorząd terytorialny wyposażono w majątek, który wspólnota nabywała na mocy samego prawa bądź na podstawie własnego wniosku o jego przyznanie. Za majątek gminy należy uznać własność i inne prawa majątkowe należące do poszczególnych gmin i ich związków oraz mienie innych komunalnych osób prawnych, w tym przedsiębiorstw, które stanowią tzw. mienie komunalne (art. 43 ustawy o samorządzie terytorialnym) . Uznanie mienia za komunalne zależy od rodzaju podmiotu, który jest właścicielem tego mienia. A zatem pojęcie określone w art. 43 ustawy o samorządzie terytorialnym jest konkretyzacją art. 44 k. c. i polega na sprecyzowaniu podmiotów mienia komunalnego. Sam zaś art. 43 nie określa natomiast, jakie konkretne prawa majątkowe mogą składać się na to pojęcie.

To krótkie przypomnienie reguł dotyczących mienia gminy potrzebne jest dla zilustrowania orzeczenia Sądu Najwyższego, który uchwałą siedmiu sędziów z 14 marca 1995 r. (sygn. akt. III CZP 6/ 95) sformułował tezę: "Udział kapitałowy gminy w banku działającym w formie spółki akcyjnej nie jest prowadzeniem działalności gospodarczej w rozumieniu art. 9 ust. 2 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie terytorialnym".

Inspiracją do tak skonstruowanej tezy była...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 574

Spis treści
Zamów abonament