Co wynika z interpretacji
O podatku dochodowym od osób prawnych za 1992 r.
Co wynika z interpretacji
Alojzy Policiński
Zagadnienie opodatkowania dochodu uzyskanego w 1992 r. ze sprzedaży papierów wartościowych nabytych za pożyczki ma już swoją historię na łamach "Rzeczpospolitej", która prezentuje zmagania podatników z władzami skarbowymi. Problem nie ogranicza się jednak do samego wymiaru podatku, ale łączy się z funkcjonowaniem prawa i państwa oraz gospodarki w III Rzeczypospolitej.
W państwie demokratycznym prawo w jego werbalnym brzmieniu stanowi mechanizm organizujący życie społeczeństwa i całej gospodarki narodowej. Dlatego powinno być klarownie i precyzyjnie napisane, nie wymagające uciekania się do jego wykładni, w tym czasami do wykładni celowościowej i w rzeczywistości contra legem. Państwo powinno bowiem funkcjonować bez potrzeby wkładania w usta ustawodawcy czegoś, o czym bynajmniej nie pomyślał, tworząc przepis prawny.
Państwo demokratyczne zakłada wolną grę sił politycznych, społecznych i gospodarczych, przy czym jest równocześnie jednym z jej uczestników. Nie jest ono partnerem równorzędnym, bo i nie może, wyposażone jest bowiem w oręż władzy i ma możliwość stosowania środków przymusu wobec pozostałych graczy. Ta nierówna pozycja jest szczególnie widoczna w prawie podatkowym....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta