Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co wynika z interpretacji

06 września 1995 | Prawo | AP

O podatku dochodowym od osób prawnych za 1992 r.

Co wynika z interpretacji

Alojzy Policiński

Zagadnienie opodatkowania dochodu uzyskanego w 1992 r. ze sprzedaży papierów wartościowych nabytych za pożyczki ma już swoją historię na łamach "Rzeczpospolitej", która prezentuje zmagania podatników z władzami skarbowymi. Problem nie ogranicza się jednak do samego wymiaru podatku, ale łączy się z funkcjonowaniem prawa i państwa oraz gospodarki w III Rzeczypospolitej.

W państwie demokratycznym prawo w jego werbalnym brzmieniu stanowi mechanizm organizujący życie społeczeństwa i całej gospodarki narodowej. Dlatego powinno być klarownie i precyzyjnie napisane, nie wymagające uciekania się do jego wykładni, w tym czasami do wykładni celowościowej i w rzeczywistości contra legem. Państwo powinno bowiem funkcjonować bez potrzeby wkładania w usta ustawodawcy czegoś, o czym bynajmniej nie pomyślał, tworząc przepis prawny.

Państwo demokratyczne zakłada wolną grę sił politycznych, społecznych i gospodarczych, przy czym jest równocześnie jednym z jej uczestników. Nie jest ono partnerem równorzędnym, bo i nie może, wyposażone jest bowiem w oręż władzy i ma możliwość stosowania środków przymusu wobec pozostałych graczy. Ta nierówna pozycja jest szczególnie widoczna w prawie podatkowym....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 574

Spis treści
Zamów abonament