Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

TRIPS a prawa twórców i producentów

06 września 1995 | Prawo | JB

Porozumienie w Sprawie Handlowych Aspektów Praw Własności Intelektualnej

TRIPS a prawa twórców i producentów

Ratyfikowanemu już przez Polskę układowi powołującemu do życia Światową Organizację Handlu (WTO) towarzyszą dodatkowe międzynarodowe porozumienia, spośród których część ma "automatycznie" obowiązywać w krajach, które przystępują do WTO, bez potrzeby ich odrębnego podpisywania i ratyfikowania. Należy do nich m. in. Porozumienie w Sprawie Handlowych Aspektów Praw Własności Intelektualnej (Agreement on Trade-Related Aspects of Intellectual Property Rights, Including Trade in Counterfeit Goods) określane powszechnie jako TRIPS. W naszym przekonaniu ani znaczenie, ani praktyczne konsekwencje przystąpienia Polski do tego porozumienia nie są dostatecznie znane i uświadamiane. Chcemy zwrócić uwagę na te aspekty, które odnoszą się do szeroko rozumianego prawa autorskiego.

Porozumienie TRIPS wprowadza wysoki standard ochrony własności intelektualnej w stosunkach międzynarodowych. Szczególnie ważne jest to, że ma ono w istocie charakter powszechny, co wynika z zasięgu działania WTO. Ocenia się, że sami tylko członkowie-założyciele reprezentują około 90 proc. światowego handlu.

Przystąpienie Polski do porozumienia TRIPS wywoła doniosłe skutki. Dla powstania części z nich niezbędne jest...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 574

Spis treści
Zamów abonament