Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Opodatkowanie dochodów ze sprzedaży polikwidacyjnej

06 września 1995 | Prawo | JK

Opodatkowanie dochodów ze sprzedaży polikwidacyjnej

Zasady opodatkowania dochodów uzyskanych ze sprzedaży polikwidacyjnej określa art. 24 ust. 3 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 1993 r. nr 90, poz. 416 ze zm. ). Przepis ten dotyczy jednak tylko sytuacji, gdy podatnik zawiadomi urząd skarbowy o likwidacji działalności. Wrazie niezawiadomienia o likwidacji podstawę opodatkowania ustala się na zasadach ogólnych, co oznacza, że sprzedaż polikwidacyjną traktuje się jak sprzedaż przedlikwidacyjną.

Warto tu jednakże zaznaczyć, że taka sytuacja może nastąpić tylko przy niefrasobliwości podatnika, bo do zawiadomienia urzędu skarbowego o likwidacji działalności obligują go w sposób pośredni przepisy z zakresu rachunkowości (zob. np. § 18 ust. 3 rozporządzenia ministra finansów z 15 grudnia 1992 r. wsprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów -- Dz. U. nr 99, poz. 496 ze zm. ).

Gdy podatnik natomiast zawiadomi urząd skarbowy o likwidacji działalności, podatek dochodowy opłacany jest w formie ryczałtu od dochodu ustalonego na podstawie swego rodzaju szacunku. Dla określenia bowiem podstawy opodatkowania (dochodu) -- do wartości remanentu ustalonego według cen zakupu pozostałych na dzień likwidacji:

-- towarów handlowych,

-- materiałów...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 574

Spis treści
Zamów abonament