Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Decyzje odkładane na później

06 września 1995 | Świat | MW

W przygotowywanej ekspertyzie na temat poszerzenia NATO na wschód "16" nie stwierdza jednoznacznie, że na obszarze nowych państw członkowskich nie będzie się znajdowała broń nuklearna i nie zostaną rozmieszczone wojska sojusznicze. Jak się dowiedziała "Rz", w opracowaniu, które ma zostać przedstawione w Brukseli w połowie września mówi się, że obie te sprawy nie będą rozpatrywane w najbliższym czasie.

Decyzje odkładane na później

-- Obecnie w planach Stanów Zjednoczonych nie jest brane pod uwagę rozmieszczanie broni nuklearnej w Polsce po przyjęciu tego kraju do NATO -- powiedział "Rzeczpospolitej" w Waszyngtonie wysoki rangą przedstawiciel administracji w połowie czerwca, a więc na dwa miesiące przed podobną wypowiedzią Gebhardta von Moltke, zastępcy sekretarza generalnego NA-TO ds. politycznych, cytowaną przez tygodnik "Der Spiegel". Waszyngtoński rozmówca prosił jednakże o niepublikowanie informacji o tym. -- Nie jesteśmy jeszcze pewni -- tłumaczył -- czy nasze stanowisko w sprawie nierozmieszczania broni nuklearnej w Polsce podzielą z achodnioeuropejscy sojusznicy.

-- W Polsce nie musiałyby stacjonować wojska innych państw paktu północnoatlantyckiego -- powiedział Joseph Kruzel, zastępca sekretarza obrony USA, znawca problematyki europejskiej, jeden z autorów koncepcji przyjęcia do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 574

Spis treści
Zamów abonament