Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W oczekiwaniu na pomoc

06 września 1995 | Świat | SW

Wyspiarskie narody Oceanu Spokojnego nie są w stanie same się utrzymać

W oczekiwaniu na pomoc

W ciągu najbliższych 15 lat Amerykanie przekażą władzom archipelagu wysp Palau 500 tys. dolarów w zamian za prawo do korzystania z tego terytorium w celach wojskowych. W ten sposób kilkanaście tysięcy mieszkańców wysp będzie nadal żyło z amerykańskich pieniędzy, tak jak przez ostatnie pół wieku.

Pierwszego października ubiegłego roku zniknęło z mapy świata ostatnie terytorium powiernicze ONZ. Tego dnia o godzinie 13. 01 archipelag wysp Palau ogłosił niepodległość, wchodząc jednocześnie w tzw. wolne stowarzyszenie ze Stanami Zjednoczonymi. Porozumienie to przewiduje, że rząd USA przekaże mieszkańcom Palau ponad pół miliarda dolarów. W zamian za to będzie miał prawo do korzystania przez 50 lat z terytorium Palau do celów wojskowych, z którego Amerykanie najprawdopodobniej nigdy nie skorzystają.

Piętnaście tysięcy mieszkańców Palau przyzwyczaiło się żyć na koszt amerykańskiego podatnika. Żyli tak przez 47 lat, podczas których Palau pozostawało pod administracją USA. (Amerykańscy żołnierze zdobyli ten leżący 800 km na zachód od Filipin archipelag na Japończykach podczas II wojny światowej) . USA utrzymywały przez ten czas urzędujący w Kororze liczny rząd Palau, a także 16 "rządów stanowych"....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 574

Spis treści
Zamów abonament