Nie dla każdego pracownika trzeba tworzyć harmonogram
Takie pojęcia jak: rozkład czasu pracy, harmonogram czy grafik pracodawcy często ze sobą utożsamiają. Jednak nie wszystkie z nich są równoznaczne. Sformułowań "harmonogram" i "grafik" używa się zamiennie i dotyczą tej samej instytucji, ale już pojęcie rozkładu czasu pracy nie jest z nimi zbieżne. Zdania ekspertów w tej sprawie też są podzielone.
Rozkład a harmonogramZ kodeksu pracy wynika, że rozkłady czasu pracy przedsiębiorcy ustalają w obowiązującym wich firmie układzie zbiorowym lub regulaminie pracy. W małych firmach zatrudniających do 19 osób powinien on wynikać ze specjalnego obwieszczenia o przepisach dotyczących czasu pracy. Wszystkie te obowiązki nakłada art. 150 k.p.
Rozkład czasu pracy jest więc ramowym planem pracy całej firmy. Zatrudnieni dowiadują się z niego o: ¦ dniach roboczych i wolnych, ¦ przerwach w pracy, ¦ pracy zmianowej i następowaniu zmian po sobie.
Przykład 1Rozkład czasu pracy w firmie budowlanej: 1. Praca wykonywana jest od poniedziałku do piątku. 2. Soboty są dniami wolnymi od pracy z tytułu pięciodniowego tygodnia pracy. 3. Niedziele i święta są dniami wolnymi od pracy. 4. Pracownicy budowlani, z wyjątkiem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta