Nie zawsze płacimy podatek od dofinansowania szkoleń załogi
Dotyczy to zarówno uczącego się pracownika ze skierowaniem zakładu lub bez skierowania. Podatek trzeba natomiast potrącić od tych pieniędzy, jakie przedsiębiorca zapłacił za np. seminarium dotyczące wiedzy ogólnej (niewiążące się z charakterem pracy), pod warunkiem że nie dał na nie skierowania. W DOBREJ FIRMIE z 26 marca w artykule "Organizatorzy w podatkowej pułapce" autor stwierdził, że wolne od podatku jest tylko takie dofinansowanie szkoleń pracowników, na które organizatorzy wpisani do ewidencji działalności gospodarczej zyskali akredytację kuratora oświaty. Moim zdaniem jest to zbyt daleko idąca interpretacja przepisów.
Odrębne regulacjeKwestię zwolnienia przychodu pracownika z tytułu podnoszenia kwalifikacji określa art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.; dalej updof). Zgodnie z nim wolna od podatku dochodowego jest wartość świadczeń przyznanych zgodnie z odrębnymi przepisami przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego pracownika. Z pewnymi jednak wyjątkami...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta