Niezawisłość asesora nie różni się niczym od niezawisłości sędziego
Problem ten nabrał szczególnego znaczenia po wydaniu przez Trybunał Konstytucyjny 30 października 2006 r. postanowienia sygnalizacyjnego (S 3/06), w którym przedstawił on Sejmowi konieczność rozważenia podjęcia inicjatywy ustawodawczej "w przedmiocie unormowania systemu powoływania osób sprawujących władzę sądowniczą, tak aby zapewnić pełną realizację konstytucyjnych standardów prawa do sądu".
Dlaczego zarzuty wobec przepisów ustawy z 21 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (dalej: usp) sformułowane w skargach konstytucyjnych, które legły u podstaw postanowienia sygnalizacyjnego, nie są zasadne?
W imieniu sąduWydaje się, że zarzut ten wynika z błędnego utożsamiania osób orzekających z organem wydającym rozstrzygnięcie.
Otóż zgodnie z art. 175 ust. 1 konstytucji, "wymiar sprawiedliwości w Rzeczypospolitej Polskiej sprawują Sąd Najwyższy,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta