Paryskie skandale w dawnym dworcu
Paryskie skandale w dawnym dworcu
W żadnej innej słynnej kolekcji nie znalazło się tak wiele arcydzieł, których kariera zaczynała się od… skandalu. Także losy zbioru należą do wyjątkowo skomplikowanych.
Impresjonizm, najpopularniejszy XIXwieczny kierunek i w ogóle jeden z najbardziej lubianych stylów wszech czasów, przez kilkadziesiąt lat "tułał się" po Paryżu. Najpierw odmawiano mu miejsca w Muzeum Luksemburskim – pierwszej na świecie instytucji gromadzącej dzieła artystów żyjących. Powołane przez Ludwika XVIII (w 1818) muzeum uchodziło za malarski czyściec prowadzący do prawdziwego raju: Luwru. Przedtem jednak trzeba było "zaliczyć" tzw. Salony – doroczne oficjalne pokazy w salach Luwru. A dostępu do nich broniło jury, wrogo nastawione do wszelkich innowacji.
Przypomnę, że w pierwszej połowie XIX stulecia królował akademizm. Zdaniem konserwatywnych stróżów Salonu nawet realiści stanowili awangardę nie do przyjęcia. Malowane przez nich sceny z życia prostych ludzi, określane mianem "wulgarnych", nie miały w Luwrze szans. W 1855 roku jury odrzuciło dwa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta