Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kosztem są też nietypowe inwestycje

24 września 2007 | Dobra firma | Ewelina Majewska-Howis

JAK UZASADNIĆ FIRMOWE WYDATKI Kosztem są też nietypowe inwestycje Kosztem podatkowym przedsiębiorcy może być zakup motocykla, alkomatu, wartość pieniędzy skradzionych z firmowego rachunku oraz czesne za studia podyplomowe. Warunkiem zaliczenia wydatków do kosztów jest wykazanie ich związku z przychodem

Koszty mogą być ponoszone w celu uzyskania przychodu oraz zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu.

Nowa definicja kosztów podatkowych obowiązuje już ponad pół roku. Analizując wyjaśnienia organów podatkowych, można zauważyć zmianę nastawienia urzędników na mniej profiskalne. Bardziej wyrozumiali są nie tylko pracownicy tzw. dużych urzędów skarbowych, liberalne interpretacje wydają także naczelnicy urzędów w mniejszych miejscowościach.

Alkomat i domek letniskowy

Mimo doprecyzowania definicji kosztów podatkowych kwestia odliczania niektórych wydatków budzi wątpliwości i nadal jest powodem licznych sporów z urzędami skarbowymi. Skuteczna obrona zależy często od dobrej argumentacji i dodatkowych informacji dołączonych do faktury zakupu.

Trudno przekonać urzędnika skarbowego, że koszty budowy domku letniskowego na Mazurach są ponoszone w celu uzyskania przychodu przez właściciela firmy produkującej mrożonki pod Siedlcami. Niemniej koszt budowy podobnego domku, którego właścicielem jest...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 4320

Spis treści
Zamów abonament