Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Żeby płacić VAT od przewozu własnych towarów, nie trzeba mieć firmy w różnych krajach

24 września 2007 | Dobra firma | Katarzyna Jędrzejewska
źródło: Nieznane

PRZEMIESZCZENIE TO TEŻ WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWE NABYCIE Żeby płacić VAT od przewozu własnych towarów, nie trzeba mieć firmy w różnych krajach Polscy podatnicy wolą odprawiać importowane towary w Hamburgu niż w Polsce, bo tam szybciej mogą skorzystać ze zwolnienia od podatku z tytułu importu. Nie zwalnia ich to jednak z VAT, gdy następnie te same towary przewożą do Polski. I to nawet gdy w Niemczech nie prowadzą żadnego przedsiębiorstwa

- Importuję towary ze Stanów Zjednoczonych. Odprawiam je w Hamburgu, tam również płacę cło. Następnie przewożę towary do Polski. Czy rzeczywiście muszę płacić VAT od wewnątrzwspólnotowego nabycia, skoro nie prowadzę w Niemczech przedsiębiorstwa? Moim zdaniem właśnie z tego powodu nie dotyczy mnie art. 11 ustawy o VAT - pyta czytelnik DF.

Wątpliwości czytelnika nie są bezpodstawne. Już wcześniej zdarzały się interpretacje, że przemieszczenie własnych towarów z innego kraju UE do Polski nie jest wewnątrzwspólnotowym nabyciem towaru (WNT), jeżeli podatnik nie prowadzi w tamtym kraju przedsiębiorstwa.

Powodem jest nie do końca precyzyjny art. 11 ustawy o VAT, nakazujący traktować jako WNT przesunięcia własnych towarów, "jeżeli...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 4320

Spis treści
Zamów abonament