Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak sprzedać i opodatkować preferencyjne akcje dla pracownika

24 września 2007 | Dobra firma | Edyta Duchnowska
źródło: Nieznane

TEMAT DNIA Jak sprzedać i opodatkować preferencyjne akcje dla pracownika Przedsiębiorstwa nagradzając swoich najlepszych pracowników, coraz częściej oferują im pakiety akcji po preferencyjnej cenie. Niewątpliwie zatrudniony uzyskuje z tego tytułu przychód i powinien go opodatkować. Ale jak się rozliczyć z fiskusem - tu wątpliwości jest sporo

Zanim spółka zaoferuje akcje swoim pracownikom, musi je najpierw nabyć. Taką możliwość stwarza art. 362 § 1 pkt 2 kodeksu spółek handlowych (dalej k.s.h.). Przy czym musimy pamiętać, że jest to wyjątek od reguły. Art. 362 k.s.h. zawiera bowiem ogólną zasadę wprowadzającą zakaz nabywania przez spółkę własnych akcji w ramach obrotu wtórnego. Zgodnie z § 1 spółka nie może nabywać wyemitowanych przez nią akcji. Taką transakcję uważa się za "nienaturalną", gdyż tworzy sytuację, w której sama spółka jest swoim wspólnikiem. Jednakże w § 2 przewidziano katalog wyjątków od powyższej zasady. Jednym z nich (pkt 2) jest możliwość nabycia przez spółkę akcji własnych, które mają być zaoferowane do nabycia pracownikom lub osobom, które zatrudnione były w spółce (lub w spółce z nią powiązanej) przez co najmniej trzy lata.

Musi być zgoda walnego zgromadzenia

Ustawodawca wprowadzając wyjątki od zakazu nabywania własnych akcji przez...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 4320

Spis treści
Zamów abonament