Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Mnisi przeciw generałom

24 września 2007 | Świat | AFP dpa Katarzyna Zuchowicz PAP
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

BIRMA Mnisi przeciw generałom 10 tysięcy bosych buddyjskich mnichów, 20 tysięcy Birmańczyków i 150 zakonnic maszerowało w strugach deszczu ulicami Rangunu. Takiej demonstracji przeciwko reżimowi wojskowych Birma nie widziała od 20 lat

Mieszkańcy stolicy wychodzili na ulice i wręczali mnichom kwiaty. Inni -balsam na ukojenie stóp i butelki z wodą. Chodniki wzdłuż trasy przemarszu zakonników pękały w szwach. Ludzie bili brawo, śpiewali, czasem płakali. - Chodźcie do nas! Maszerujemy dla ludu! - zakrzyknęli mnisi.

Pierwszy raz, odkąd pięć dni wcześniej rozpoczęli codzienne demonstracje przeciwko reżimowi wojskowych, w niedzielę zwrócili się do narodu o poparcie. - Nasze powstanie musi się udać! -krzyczeli. Posłuchało ich około 20 tysięcy ludzi. Wśród nich zakonnice, które pierwszy raz przyłączyły się do manifestacji.

Birmańczykom odwagę dała pani Aung San Suu Kyi, najsłynniejsza birmańska opozycjonistka, laureatka Pokojowej Nagrody Nobla, od 12 lat przetrzymywana w areszcie domowym. W sobotę - pierwszy raz od czterech...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 4320

Spis treści
Zamów abonament