Newralgiczny czas pracy
Prawo europejskie
Newralgiczny czas pracy
Istnieją co najmniej dwa powody, dla których warto zapoznać się z normami europejskiego prawa pracy. Pierwszy -- z chwilą naszego przystąpienia do Uni Europejskiej prawo to będzie miało pierwszeństwo przed naszym prawem krajowym. Oznacza to, że sądy będą zobligowane je stosować nawet wówczas, gdy ustawodawca krajowy nie uchylił sprzecznych z nim norm krajowych. Drugi: z układu o stowarzyszeniu Polski ze Wspólnotą Europejską wynikają dla Polski skutki w dziedzinie prawa pracy i polityki socjalnej polegające m. in. na dążeniu do harmonizacji polskiego prawa z europejskim. Wprawdzie art. 69 układu stanowi, iż zbliżanie przepisów obejmuje w szczególności ochronę pracowników w miejscu pracy, jednak sformułowanie to może być interpretowane w różny sposób. Dotyczy to zarówno zbiorowego, jak i indywidualnego prawa pracy.
Indywidualne wspólnotowe prawo pracy zajmuje się w zasadzie kilkoma tylko problemami: swobodą przemieszczania się pracowników, prawem indywidualnych umów o pracę, równym traktowaniem mężczyzn i kobiet, czasem pracy, zdrowiem i bezpieczeństwem w miejscu pracy oraz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta