Szansa przerwania monopolu związkowego
Rady zakładowe
Szansa przerwania monopolu związkowego
Marek Budzisz
W polskich przedsiębiorstwach, w których nie działają organa samorządu załogi, związki zawodowe dysponują faktycznym monopolem reprezentacji interesów pracowniczych, nawet gdy w przedsiębiorstwie nie ma żadnego związku zawodowego lub nie przejawia żadnej aktywności. Kiedy w zakładzie działa większa liczba związków, brak wspólnego stanowiska i porozumienia między nimi wpływa bezpośrednio na swobody i prawa innych pracowników. Upoważnia to kierownika zakładu do wydania regulaminu pracy, rozkładu czasu pracy i planu urlopów(art. 30 ust. 5 ustawyozw. zaw. ). Niezgoda wśród organizacji związkowych uniemożliwia podjęcie jakichkolwiek kroków w celu zawarcia lub zmiany zakładowej umowy zbiorowej.
Ustawodawca nie przyjął propozycji zawartej w "Pakcie o przedsiębiorstwie państwowym", aby w takiej sytuacji dopuszczać możliwość przeprowadzenia referendum wśród pracowników, by jego wyniki mogły przesądzić, który z działających związków zawodowych byłby uprawniony do prowadzenia rokowań i zawarcia układu zbiorowego.
Brak porozumienia zakładowych organizacji związkowych wyklucza ponadto wydanie zakładowego systemu wynagradzania wraz z regulaminem nagród i premiowania oraz zasad wykorzystania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta