Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Świadek koronny

15 listopada 1995 | Prawo | WJ

Nowa instytucja prawna w zwalczaniu przestępczości zorganizowanej

Świadek koronny

Służby do walki z przestępczością zorganizowaną w czasie prawie dwuletniego funkcjonowania rozpoznały w Polsce 293 grupy przestępcze, w których działało ok. 4 tys. osób. Grupy te są coraz bardziej perfekcyjne, a straty, które ponosi przez nie Skarb Państwa, olbrzymie.

Hierarchiczność struktury organizacyjnej, wewnętrzna dyscyplina, planowe i specjalistyczne realizowanie celów, konspiracja wewnętrzna itp. -- wszystko to powoduje, że zwalczanie przestępczości zorganizowanej jest najbardziej złożonym i najtrudniejszym zadaniem organów ścigania. Najczęściej udaje się ująć, a następnie oskarżyć podrzędnych członków zorganizowanych grup. Przywódcy iorganizatorzy działań przestępczych pozostają bezkarni.

Zorganizowanie walki z tego rodzaju przestępczością wymagało wielu zmian instytucjonalnych. Najpoważniejszymi jest powołanie Biura do Walki z Przestępczością Zorganizowaną Komendy Głównej Policji oraz wydziałów do spraw koordynacji ścigania przestępczości zorganizowanej prokuratur wojewódzkich. Konieczne były także zmiany dostosowujące polskie prawo do rozwiązań amerykańskich i zachodnioeuropejskich stosowanych w zwalczaniu takiej przestępczości.

Ustawa o ochronie obrotu gospodarczego z 12 października 1994 r....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 618

Spis treści
Zamów abonament