Ponowne oszacowanie wkładów niepieniężnych
W spółce z o. o.
Ponowne oszacowanie wkładów niepieniężnych
Problem tzw. zdolności aportowej interesuje judykaturę i doktrynę prawa handlowego, jest także przedmiotem różnorakich zabiegów wspólników spółek handlowych. Nic dziwnego, skoro k. h. nie definiuje "wkładu niepieniężnego", zwanego aportem, przeciwstawiając go wkładom gotówkowym (pieniężnym) .
Trzeba wyraźnie stwierdzić, iż zagadnienie pojęcia "wkłady niepieniężne" zostało pozostawione orzecznictwu i doktrynie prawa handlowego. Jest to kluczowy problem spółek handlowych (kapitałowych) zarówno w chwili ich tworzenia, jak i w czasie funkcjonowania, gdy pojawia się kwestia pokrycia podwyższonego kapitału zakładowego. Odbywać się to bowiem może w dwojaki sposób, przez wniesienie wkładów pieniężnych oraz wkładów niepieniężnych (aportów) .
Dorobek judykatury (szczególnie w ostatnich latach) w kwestii konkretyzacji pojęcia "wkłady niepieniężne" jest widoczny, a katalog postaci aportów stale się powiększa. Istnieją jednak sytuacje, w których orzecznictwo wypowiada się wyraźnie, optując na rzecz powstrzymywania się przed weryfikacją wkładów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta