Asy w ręku koalicji
Słowacka scena polityczna
Asy w ręku koalicji
Andrzej Niewiadowski z Bratysławy
Na słowackiej scenie politycznej doszło w październiku do znamiennego zwrotu. Słowacka Lewica Demokratyczna (SDL) odmówiła koordynacji działań z pozostałymi partnerami opozycji, a przywódca postkomunistów Peter Weiss -- zagorzały przeciwnik Vladimira Mecziara i jego rządu -- zapowiedział swoje ustąpienie w maju przyszłego roku. Rozbicie opozycji wzmocniło rządzącą koalicję.
Zanosiło się na to już od dawna. Prawicowo-lewicową opozycję, głoszącą hasła liberałów, postkomunistów i Bloku Węgierskiego, łączyła przede wszystkim walka z Mecziarem, który w wyniku wyborów, rok temu powrócił po raz trzeci na słowacką scenę polityczną. Do ostatniej sesji 10 października 68 posłów opozycji tworzyło jednolity front przeciwko 82 koalicjantom, co pozwalało blokować ewentualne zmiany konstytucji i eliminować naciski na odwołanie prezydenta Kovacza (potrzeba na to zgody bezwzględnej większości tj. 90 posłów) .
Z czterech partii opozycyjnych -- trzy znalazły się tam z całkiem naturalnych powodów. Chadecy Jana Czarnogurskiego potępiali kampanię koalicji przeciw prezydentowi Kovaczovi, popierając jego jednoznaczną politykę prozachodnią i koncepcję pluralizmu demokratycznego. Domagali się również przeprowadzenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta