Kontrakty opcyjne na kupno i sprzedaż
Papiery wartościowe dopuszczone do publicznego obrotu
Kontrakty opcyjne na kupno i sprzedaż
W "Rzeczpospolitej" z 6 października 1995 r. ukazał się artykuł Jarosława Steckiego o ingerencji Komisji Papierów Wartościowych (KPW) w działalność Polskiego Banku Rozwoju, który oferował niedawno sprzedaż opcji kupna WIG (Warszawskiego Indeksu Giełdowego) . Autor słusznie moim zdaniem stwierdza bezpodstawność działań KPW, mających na celu poddanie jej reglamentacji kontraktów opcyjnych, jednak ze względu na ogromną wagę sprawy dla dalszego rozwoju rynku kapitałowego w Polsce potrzebne jest pogłębienie problemu.
Kontrakty opcyjne, jak również transakcje terminowe na rynku papierów wartościowych powstały na rozwiniętych rynkach finansowych Europy Zachodniej, USA i Japonii, osiągając świetność w okresie, gdy polska gospodarka pogrążona była w etatyzmie. Doktryna nie zajmowała się więc tego typu umowami, bo całe prawo papierów wartościowych odgrywało wtedy drugorzędną raczej rolę. Próżno by szukać ich śladu w polskim prawie. Dopiero lata dziewięćdziesiąte zbliżyły nasz system gospodarczy do wolnorynkowego, jednak pierwotny tekst ustawy z 22 marca 1991 r. -- Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi i funduszach powierniczych milczał na temat zarówno opcji, jak i kontraktów terminowych na rynku papierów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta