Arsenał minionych wieków
Arsenał Francuzów w Indochinach był bardzo zróżnicowany. Służby techniczne i logistyczne musiały włożyć wiele wysiłku, aby cała ta maszyneria spełniała swoją funkcję na polu walki.
Obok sprzętu francuskiego szeroko wykorzystywano amerykański, angielski, a także japoński, pozostały po cesarskiej armii.
Pistolety i czołgi Francuzów
Spośród broni strzeleckiej wymienić wypada przede wszystkim pistolet maszynowy MAT 49 produkowany w fabryce broni w Tulle; wzorowano go na konstrukcjach z drugiej wojny. Działał, podobnie jak większość pistoletów maszynowych, wykorzystując zasadę odrzutu zamka swobodnego, i strzelał z zamka otwartego. Amunicja kalibru 9 mm Parabellum zapewniała odpowiednią siłę rażenia.
Stosowano dwa typy magazynków: na 20 lub 32 naboje. MAT miał składany chwyt/osadę magazynka i prętową kolbę. Solidnie wykonany, poręczny i niezawodny w najtrudniejszych nawet warunkach, wykorzystywany był między innymi przez spadochroniarzy.
Chociaż teren walk w Indochinach nie sprzyjał użyciu czołgów, Francuzi wykorzystywali je do wspierania piechoty i jako stałe punkty umocnione. Używano francuskich lekkich H-39, japońskich Ha-Go 95, a także amerykańskich shermanów, stuartów i M-24 chaffee, które Francuzi nazwali bizonami. Te ostatnie wzięły udział w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta