Skutki utraty uprawnień do wykonywania zawodu
Jestem kierowcą zawodowym. Zbliżam się do wieku emerytalnego. Niestety, z powodu pogorszenia się wzroku nie mogę prowadzić samochodu. Jestem jeszcze zdrowy, mogę pracować jako mechanik. Jak może zachować się pracodawca, gdy pracownik straci uprawnienia do wykonywania zawodu? – pyta czytelnik.
Wykonywanie pracy niejednokrotnie uzależnione jest od zdobycia szczególnych uprawnień. Skutki ich utraty będą uzależnione od tego, czy można przypisać winę samemu zainteresowanemu.
Na własne życzenie
Jeżeli ktoś utraci uprawnienia do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku z własnej winy, może to się stać dla firmy podstawą do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika, czyli w trybie natychmiastowym, potocznie zwanym dyscyplinarnym (art. 52 § 1 pkt 3 kodeksu pracy).
Pozbawienie uprawnień z własnej winy następuje wskutek naruszenia obowiązków pracowniczych, dopuszczenia się wykroczenia lub przestępstwa. Przykład: nietrzeźwy kierowca prowadzi samochód i sąd orzeka utratę prawa jazdy. Decyduje w tym wypadku nie samo popełnienie czynu w sposób zawiniony przez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta