Jak zarządzać wspólnym majątkiem
Każdy ze współwłaścicieli ma nie tylko prawo, ale i obowiązek współdziałania w zarządzie rzeczą wspólną
Jest on zobligowany uczestniczyć w podejmowaniu decyzji co do administrowania nieruchomością, np. dotyczących remontów, pobierania pożytków i dochodów, ale także ponoszenia związanych z tym wydatków i ciężarów.
Gdy jest konsensus, kodeks niepotrzebny
Reguły korzystania z współwłasności, np. nieruchomością uzyskaną w spadku, i zarządzania nią określają przepisy kodeksu cywilnego (art. 195 – 221). Nie są one bezwzględnie obowiązujące. Oznacza to, że sposób zarządzania mogą ustalić współwłaściciele wedle swego uznania, a także powierzyć je np. jednemu spośród siebie. Mogą sami określić reguły, których musi przestrzegać zarządzający. Przepisy k. c. dotyczące zarządu obowiązują wówczas, jeśli nie ma takiego konsensusu.
Współwłaścicielom wolno także określić zakres czynności, które powierzają zarządcy. Może on obejmować także uprawnienie do wydzierżawienia i wynajęcia wspólnego majątku, a nawet zobowiązanie do jego sprzedaży. Umowa o sprawowanie zarządu, przekazująca to zadanie jednemu ze współwłaścicieli, wyłącza automatycznie uprawnienia pozostałych. Jednakże każdy ze współwłaścicieli może żądać w odpowiednich terminach, tj. w miarę potrzeby uzasadnionej okolicznościami, rachunku z zarządu. Dotyczy to również sytuacji, gdy żadna formalna umowa nie została zawarta, jeśli...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta