Karta praw podstawowych a polska konstytucja
Tak Karta, jak i nasza konstytucja godność ludzką czynią nienaruszalną podstawą wszelkich wolności i praw – pisze Piotr Winczorek, profesor prawa z Uniwersytetu Warszawskiego
Karta praw podstawowych stanowiąca załącznik do traktatu reformującego instytucje Unii Europejskiej, ze względu na swą treść, jest wśród polskich publicystów przedmiotem skrajnie przeciwstawnych ocen. Mało który z nich zastanawiał się jednak nad tym, jak postanowienia Karty mają się do unormowań naszej konstytucji. Chciałbym ten brak częściowo choćby uzupełnić.
Postanowienia dotyczące praw podstawowych były dotychczas traktowane w Unii Europejskiej jako tzw. miękkie prawo. Oznaczało to, że wyznaczały pewien standard unormowań w dziedzinie praw człowieka, lecz nie zawierały uregulowań wiążących w sposób równie bezwzględny co przepisy wielu innych aktów normatywnych prawa europejskiego. Obecnie przekształcają się w twarde prawo o charakterze pierwotnym (traktatowym), którego stanowcze egzekwowanie stanie się w państwach Unii powszechnym obowiązkiem wszystkich podmiotów indywidualnych i instytucjonalnych, publicznych i prywatnych. Obowiązujące unormowania Karty nie powinny jednak prowadzić do automatycznego uchylenia regulacji ujętych w obowiązującej od 1997 r. Konstytucji RP.
Co wynika z ustawy zasadniczej
Akt ten w art. 9 obiecuje, że RP przestrzegać będzie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta