Obowiązek lojalności w prawie spółek handlowych
Prof. Stanisław Sołtysiński, partner w kancelarii Sołtysiński, Kawecki, Szlęzak
Rz: Dlaczego w kodeksie spółek handlowych nie ma klauzul generalnych nakazujących wspólnikom postępować zgodnie z zasadami lojalności i zakazujących nadużywania prawa?
Stanisław Sołtysiński: Kodeksy handlowe państw, które przyjmują odrębność prawa handlowego, zawierają takie klauzule (np. art. 56a czeskiego kodeksu handlowego). Polski k.s.h. zakłada jedność prawa cywilnego i przyznaje jedynie ograniczoną autonomię prawu spółek handlowych. Jednak art. 2 k.s.h. odsyła w kwestiach nieunormowanych do kodeksu cywilnego, m.in. do art. 5 zakazującego nadużywania prawa, oraz do innych klauzul generalnych. W k.s.h. są również przepisy zakazujące podejmowania uchwał naruszających dobre obyczaje, często będących jednocześnie działaniami na szkodę spółki lub udziałowców (art. 249 § 1 i 422 § 1).
Na czym może polegać nielojalne postępowanie wspólnika i jakie przepisy stanowią źródło obowiązku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta