Czy PO zgodzi się na warunki LiD
LiD wysyła jasny sygnał Platformie: poprzemy ustawę, jeśli przyjmiecie nasze poprawki w komisji. Politycy Platformy: jesteśmy otwarci na rozmowy. – Rząd chce dokonać zamachu na media publiczne – grzmi PiS
Politycy PO, mimo wczorajszej wielogodzinnej awantury w Sejmie o ustawę medialną, otrzymali od LiD ważny sygnał.
Według naszych informacji już rano szef Klubu PO Zbigniew Chlebowski dogadał się z Jerzym Szmajdzińskim z LiD, że lewica nie zagłosuje za odrzuceniem projektu nowelizacji w pierwszym czytaniu. Tego domaga się PiS.
Od wielu tygodni toczą się targi o przyszłość mediów publicznych. Postawa polityków LiD w tej rozgrywce jest kluczowa, bo to ich głosy mogą zdecydować o odrzuceniu weta prezydenta.
PiS od początku sprzeciwia się nowelizacji autorstwa PO. – To zamach na media publiczne – grzmiała Elżbieta Kruk. – Wracamy już nie do czasów Rywina, ale jeszcze wcześniej.
Posłowie PiS krytykują pomysł ograniczenia kompetencji Rady na rzecz Urzędu Komunikacji Elektronicznej, a także zapis umożliwiający ministrowi skarbu odwoływanie „z ważnych powodów” członków zarządów mediów publicznych. Tym rozwiązaniom sprzeciwia się też szef KRRiT Witold Kołodziejski. – Każde powody będą ważne. To przybliża projektowany model do rozwiązań z PRL – mówi.
PiS zapowiada, że jeśli Sejm przyjmie ustawę, skieruje ją do Trybunału Konstytucyjnego i Komisji Europejskiej. – Chcemy obronić pluralizm i demokrację – stwierdził Jarosław Kaczyński.
– Ta nowelizacja ma doprowadzić do tego, że to nie prezesi kolejnych partii będą decydować, kto zostanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta