Fujimori, czyli bezwzględność nagrodzona
Sukcesy wwalce z lewackimi ugrupowaniami zapewniły prezydentowi Peru wybór na kolejną kadencję
Fujimori, czyli bezwzględność nagrodzona
W 1992 roku, po autozamachu stanu, polegającym m. in. na zawieszeniu demokratycznych instytucji -- uznanych za przeszkodę w skutecznym zwalczaniu terroryzmu, handlu narkotykami i korupcji -- prezydent Peru Alberto Fujimori obiecał, że przed wygaśnięciem kadencji (w lipcu 1995 roku) rozprawi się z nielegalnymi lewackimi ugrupowaniami. To zobowiązanie nie zostało wypełnione w stu procentach. Jednak Peruwiańczycy doceniają rezultaty bezwzględnej walki z maoistowskim Świetlistym Szlakiem (Sendero Luminoso) oraz guevarystowskim Tupac Amaru i popierają stosowane w niej środki. Świadczą o tym wyniki ubiegłorocznych wyborów. Fujimori uzyskał w pierwszej turze ponad 64 proc. głosów, apopierająca go koalicja Nowa Większość -- Zmiana 90 zdobyła absolutną większość w parlamencie.
Skruszeni, aresztowani, zabici
Agencje częściej donoszą obecnie o aresztowaniach terrorystów, oddawaniu się "skruszonych" w ręce policji i wyrokach niż o starciach z wojskiem czy zamachach. Nawet najbardziej zagorzali przeciwnicy Fujimoriego nie mogą zaprzeczyć, że od ujęcia przywódcy Świetlistego Szlaku, Abimaela Guzmana, terror słabnie z każdym rokiem. W...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta