Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Informacje

27 stycznia 1996 | Prawo | JO

Informacje

Zawiłości procedury karnej

Dokończenie 11

Rzecz jasna bywa i tak, że osoba, która dopuściła się przestępstwa, jest znana od początku śledztwa. Postępowanie przygotowawcze prowadzi się więc tak długo, aż zbierze się dowody wystarczające do stwierdzenia, kto jest sprawcą. W tym momencie prowadzący śledztwo sporządza postanowienie o przedstawieniu zarzutu i ogłasza je konkretnej osobie. Z tą chwilą staje się ona podejrzanym i to jest właśnie moment, wktórym postępowanie z fazy "in rem" przechodzi w fazę "ad personam".

Oczywiście może być i tak, że postępowanie przygotowawcze nie dostarczy podstaw do przedstawienia komukolwiek zarzutu. Wtedy zostaje umorzone. Z umorzeniem mamy do czynienia albo dlatego, że nie popełniono przestępstwa, albo nie wykryto sprawcy.

Postępowanie umorzone może być podjęte na nowo lub wznowione. Podjęte, gdy poprzednio nie było w ogóle podejrzanego; wznowione, gdy był podejrzany, ale nie było dostatecznych podstaw do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 658

Spis treści
Zamów abonament