Zły koniec baśni
"Turbot" Güntera Grassa
Zły koniec baśni
"Turbot" (tytuł oryginału "Der Butt") , jedna z najgłośniejszych i najobszerniejszych (ponad 530 stron) powieści Güntera Grassa ukazuje się w polskim przekładzie Sławomira Błauta niemal 20 lat od daty pierwszego wydania niemieckiego. Na to opóźnienie złożyło się wiele elementów, bodaj najważniejszym motywem niedopuszczenia do polskiego wydania całości dzieła były jednak bardzo krytyczne i emocjonalne części powieści poświęcone tragicznym wydarzeniom grudnia 1970 roku na polskim Wybrzeżu.
W Niemczech książka znalazła się na pierwszym miejscu listy bestsellerów już w pierwszym tygodniu po jej ukazaniu się. Marcel Reich-Ranicki (obecnie surowy krytyk najnowszej powieści Grassa "Rozległe pole") uznał "Turbota" za największe osiągnięcie niemieckiej prozy lat 70. Żaden z liczących się krytyków nie pominął tego wielkiego dzieła. W Polsce fragmenty powieści z szerokim omówieniem drukowała w 1979 roku "Literatura na świecie". Znaczącym był fakt, że "Turbot" ukazał się po długim zastoju w pisarstwie Grassa. Ostatnia wielka powieść autora "Blaszanego bębenka" -- "Psie lata" -- ukazała się w 1963 roku. Potem pisarz zaangażował się w politykę, towarzyszył m. in. Willy Brandtowi w 1970 roku, kiedy to niemiecki kanclerz podpisywał...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta