Secesyjna perła
Krakowski dom Józefa Mehoffera
Secesyjna perła
Pełen sztuki dom Józefa Mehoffera przy ul. Krupniczej 26 w Krakowie zostanie dzisiaj -- po ponad trzydziestu latach starań rodziny -- otwarty dla publiczności. Niepowtarzalny wystrój secesyjnej rezydencji, filii krakowskiego Muzeum Narodowego, wiernie odtworzony na podstawie zdjęć i rodzinnych przekazów, oddaje zarówno upodobania artysty, jego pasje kolekcjonerskie, jak i młodopolski styl dekorowania wnętrz.
Józef Mehoffer, uczeń Matejki i rówieśnik Wyspiańskiego, jak przystało na artystę epoki fin de siecle'u, zajmował się wieloma dziedzinami sztuki. Najbardziej znane są jego witraże, nastrojowe pejzaże i portrety. Dziełem jego życia był cykl 21 monumentalnych witraży dla katedry we Fryburgu, nad którymi pracował przez czterdzieści lat i które przyniosły mu zasłużoną sławę nie tylko w Szwajcarii. Poza tym jednak był utalentowanym rysownikiem, autorem fresków i mozaik. Zajmował się tym, co dzisiaj nazwalibyśmy grafiką użytkową: projektował plakaty ekslibrysy, druki, banknoty, kalendarze, ilustracje książkowe, meble, tkaniny, a nawet scenografie teatralne i ogrody, współpracował z krakowskim "Życiem" i warszawską "Chimerą". Tworzył aranżacje wnętrz kaplic, kościołów i świeckich obiektów (m. in. krakowskiej Izby...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta