Wojna mózgów
Nauka i FBI na tropie Unabombera
Wojna mózgów
Tadeusz Wójciak z Buffalo
Gdzieś wśród pokrytych kurzem półek, w kilkunastu bibliotekach w rejonie Chicago, prawdziwe nazwisko słynnego Unabombera wydrukowane jest na karcie rzadko wypożyczanej książki. Agenci FBI pracują nad listą ludzi, którzy pożyczyli książkę "Chinese Political Though in the 20 th Century" ("Chińska myśl polityczna XX wieku") . Książka jest jedną z sześciu prac cytowanych w słynnym eseju seryjnego mordercy opublikowanym we wrześniu tego roku w gazetach "The New York Times" i "The Washington Post".
Skrupulatna praca agentów Federal Bureau of Investigation w bibliotekach stanów Illinois i Kalifornia jest odpowiedzią na wyzwanie rzucone przez bombiarza. Zapewne świadomie zasugerował ludziom, którzy na niego polują, co czyta i być może nawet to, gdzie znajduje swoje lektury. Wysiłki specjalnej grupy operacyjnej "task force", powołanej dla ujawnienia Unabombera, przewyższają wszystko to, co zrobiono w latach 30. dla ujęcia Johna Dillingera, słynnego mafioso w Chicago w latach Wielkiego Kryzysu.
Zmagania ekspertów skupionych wokół FBI z Unabomberem przestały być zwyczajną pogonią organów ścigania za przestępcą. Stały się pojedynkiem intelektów. Po jednej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta