Rewolucja magnetofonów kasetowych
Archiwum "Solidarności"
Rewolucja magnetofonów kasetowych
Andrzej Kaczyński
Jeśli ktoś literalnie potraktował fragment wiersza, który Czesław Miłosz wybrał na motto gdańskiego pomnika Poległych Stoczniowców: ". .. spisane będą czyny i rozmowy. .. ", to są to twórcy Archiwum "Solidarności". Postawili oni sobie za cel ocalenie, opracowanie i wydanie drukiem jak najpełniejszej dokumentacji związku, w tym stenogramów posiedzeń Komisji Krajowej, które -- jakby czyniąc zadość przesłaniu wiersza -- najdosłowniej spisują z magnetofonowej taśmy.
Pięć stenogramów opublikowali jeszcze w drugim obiegu, niedawno -- dwa następne. Powiększyły one, po trzech latach posuchy, dorobek wydawniczy Archiwum "Solidarności" do trzydziestu tomów, podzielonych na trzy serie: Dokumenty; Relacje i opracowania; Polska stanu wojennego. Nasuwa się w tym miejscu następująca uwaga. Dokładnie odwrotnie niż "Solidarność", jej antagoniści, rząd i PZPR, jawności bali się jak ognia, a schodząc ze sceny kazali spalić archiwa.
Podstawowe Wyposażenie Pielgrzyma
W Stoczni Gdańskiej, podczas negocjacji z Międzyzakładowym Komitetem Strajkowym, wicepremier Jagielski, przewodniczący delegacji rządowej, wielokrotnie próbował nakłonić delegację MKZ do zaprzestania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta