Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wieczna w polszczyźnie rozróba

27 stycznia 1996 | Plus Minus | KM

Wybór dramatów Mariana Pankowskiego

Wieczna w polszczyźnie rozróba

Mariana Pankowskiego uważa się w Polsce za nie czytanego pisarza "z nazwiskiem". O takim stanie rzeczy zadecydowało wiele czynników, ale na pewno nie było najważniejszym z nich osiedlenie się po wojnie twórcy "Smagłej swobody" w Belgii. Sam Pankowski, choć publikował swoje książki w paryskim Instytucie Literackim i londyńskiej Oficynie Poetów i Malarzy, nie uważał się w pełni za twórcę emigracyjnego. Od 1958 r. jego utwory -- prozatorskie, poetyckie i dramatyczne -- ukazywały się zresztą w kraju, a i sam autor w miarę regularnie odwiedzał ojczyznę.

Ostatnio nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazał się wybór dramatów Mariana Pankowskiego "Teatrowanie nad świętym barszczem". Właśnie twórczość sceniczna wydaje się najważniejsza w jego dorobku literackim, przynajmniej ostatnich 30 lat.

Przypomnijmy tu, że urodzony w 1919 r. w Sanoku autor debiutował jako poeta jeszcze przed wojną, kiedy rozpoczął też studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wiersze pisał i po wojnie, nagrodę "Kultury" przyznaną mu w 1955 r. otrzymując za "Smagłą swobodę", tomik wprawdzie prozy, ale poetyckiej.

O ile poezja Pankowskiego spotykała się z życzliwym przyjęciem czytelników i krytyki, o tyle...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 658

Spis treści
Zamów abonament