Dzieci Feliksa Edmundowicza
Związek Radziecki a polski aparat bezpieczeństwa w latach 1944--1956
Dzieci Feliksa Edmundowicza
Andrzej Paczkowski
Jest rzeczą oczywistą -- a nawet banalną, że Związek Radziecki odgrywał decydującą rolę w objęciu władzy w Polsce przez partię komunistyczną i w ukształtowaniu ustroju państwa polskiego, którego zalążki powstały wlipcu 1944 r. Jest równie oczywiste, że przez cały okres, w którym ustrój ten panował, wola polityczna -- i interesy -- Moskwy miały decydujące znaczenie dla tego, co działo się w Polsce we wszystkich nieomal dziedzinach życia publicznego, społecznego igospodarczego. I to niezależnie od faktu, że formy i zasięg zależności ulegały zmianom (najważniejsza miała miejsce w 1956 r. ). Nie budzi też zpewnością zastrzeżeń stwierdzenie, że ZSRR szczególną "pieczą" obejmował wojsko (w szerokim tego słowa znaczeniu, tzn. z przemysłem zbrojeniowym włącznie) , sferę stosunków międzynarodowych oraz aparat bezpieczeństwa publicznego.
Wówczas jednak, gdy chcemy te ogólne konstatacje przełożyć na język faktów, stajemy przed potężną barierą niedostępności źródeł archiwalnych. Mam tu na myśli przede wszystkim dokumenty przechowywane w archiwach rosyjskich, jako że dla problemu zależności Polski od ZSRR są one daleko przed innymi najważniejsze. W szczególności zaś dotyczy to...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta