Zepsuty zegarek
Formacja i jej przyjaciele
Zepsuty zegarek
Kazimierz Dziewanowski
Chciałem, choć na chwilę, oderwać się od paskudnych i zatrważających polskich spraw politycznych. Chciałem napisać o pewnym coraz wyraźniej rysującym się problemie globalnym, z którym świat wkroczy zapewne w stulecie Dwudzieste Pierwsze. Jest to zagadnienie niepokojące, ale odleglejsze niż to, z czym mamy do czynienia w Polsce już dziś. Jednak nie zdołałem tego zrobić. Sprawy toczą się prędko, publicysta nie może za nim wprost nadążyć.
Musiałem się poddać i z wielką niechęcią wrócić do sprawy Ałganowa i jego przyjaciół.
Ciężki kryzys
Toczy nas -- państwo i społeczeństwo -- ciężki kryzys. Ludzie są zgnębieni i przerażeni. Dziś widać, jak naiwnie optymistyczni byliśmy na początku naszej drogi od komunizmu do wolności. Od władzy "przyjaźniącej się" z wywiadem i tajną policją obcego mocarstwa do tych zasad, którym musi podlegać rząd kraju niepodległego. Od monopolu rządzenia do instytucji demokratycznych: przezroczystych izobowiązanych do zdawania rachunków przed narodem. Od komunizmu, albo -- jak mówią ludzie z SLD -- "Formacji", do demokracji.
Myśleliśmy wtedy, że najtrudniejszy problem, przed jakim staje nowe państwo, tworzy gospodarka. Nie tylko my tak myśleliśmy -- tak pisał cały świat, podobnie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta