Północne Peru
W urodzajnych dolinach północnego Peru – na rozległych terenach Andów, między wybrzeżem Pacyfiku a dżunglami Amazonii – pierwsze indiańskie państwa powstawały już trzy tysiące lat temu, na długo wcześniej, zanim pojawili się tu Inkowie, nie mówiąc już o Hiszpanach.
Niewiele wiemy o tych zaginionych ludach: Mochica, Lambayeque, Chachapoyas, Chimu. Ale budowle – piramidy w okolicach dzisiejszego Trujillo, akwedukty w Cumbemayo czy twierdza Kuelap oraz odnalezione przez archeologów zabytki rękodzieła – dowodzą, że dawni mieszkańcy Północnych Królestw wyróżniali się biegłością w architekturze i znali obróbkę metali. Dziś to właśnie zabytki prekolumbijskie – oprócz urody kolonialnych miast u stóp andyjskich szczytów, słonecznego, rajskiego klimatu i wspaniałych plaż nad Pacyfikiem – przyciągają tu turystów z całego świata.
Cajamarca
Kiedy Pizarro z garstką swych konkwistadorów dotarł do Cajamarki, ujrzał przed sobą w śródgórskiej kotlinie o kształcie trójkąta o boku ok. 10 km tysiące namiotów inkaskich wojowników. Sam Atahualpa obozował w pobliżu oddalonych o parę kilometrów od miasta gorących źródeł, znanych jako Banos de los Incas – i zapewne korzystał z leczniczych kąpieli. Wody w Cajamarce,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta