Pasierb dziedziczy tylko na podstawie testamentu
Do kręgu spadkobierców dziedziczących schedę z mocy ustawy nie należą pasierbowie. Jedynym sposobem na pozostawienie pasierbowi majątku przez macochę czy ojczyma jest spisanie ostatniej woli
W styczniu 2008 r. zmarła macocha czytelniczki, która ją i jej brata wychowywała od dzieciństwa. Macocha nie ma własnych dzieci. Po śmierci ojca czytelniczki (zmarł on w 1996 r.) żadne formalności spadkowe nie były załatwiane. Macocha zajmowała mieszkanie spółdzielcze własnościowe, którego przydział w trakcie ich małżeństwa uzyskał ojciec czytelniczki. O spadek po niej upomina się siostra zmarłej. Czytelniczka pyta, jakie prawo do spadku po ojczymie albo macosze mają w myśl prawa ich pasierbowie i jaki jest termin przedawnienia roszczeń spadkowych.
Dostanie rodzinabezdzietnej
Pasierb nie należy do kręgu spadkobierców dziedziczących po spadkodawcy według reguł przewidzianych w kodeksie cywilnym, które obowiązują automatycznie, jeśli spadkodawca nie pozostawił ostatniej woli. Dlatego też może dziedziczyć po macosze lub ojczymie tylko na podstawie testamentu.
Może być w nim wyznaczony jako jedyny spadkobierca, jeden ze spadkobierców albo wyposażony w formie zapisu bądź polecenia. Trzeba też pamiętać, że jeśli macocha uczyni pasierba jedynym spadkobiercą, jej najbliższym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta