Nieprawi spadkobiercy
Szewach Weiss
Kwestia odszkodowań dla Żydów ze strony Niemiec została poruszona już w 1945 r. We wrześniu tego roku prof. Chaim Weizmann przekazał czwórce zwycięskich mocarstw (USA, ZSRR, Wielka Brytania i Francja) memorandum w imieniu Agencji Żydowskiej Sochnut, które zawierało żądanie od Niemiec rekompensaty w wysokości dwóch miliardów funtów szterlingów. Weizman zażądał dołączenia tego postulatu do ogólnego kontekstu pertraktacji o wojennych odszkodowaniach. Rozmowy te wówczas zawieszono.
Na początku 1951 r. kolejne żądanie rekompensaty w kwocie półtora miliarda dolarów, tym razem już w imieniu Państwa Izrael, wystosował minister spraw zagranicznych Mosze Szaret. Głównym argumentem było to, że w Izraelu zamieszkało pół miliona osób, które przeżyły Zagładę. To memorandum również złożono na ręce czterech mocarstw, które z kolei skierowały je do rządu Niemiec Zachodnich. 27 września 1951 r. kanclerz Republiki Federalnej Niemiec Konrad Adenauer ogłosił swoją gotowość do rozmów.
7...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta