Nadzwyczajne czasy wymagają zmian decyzji
Ze Sławomirem Skrzypkiem, prezesem Narodowego Banku Polskiego, rozmawiają Mirosław Kuk i Paweł Jabłoński
Rz: Czy stan polskiego systemu finansowego budzi pana niepokój? Sławomir Skrzypek: Nasz system finansowy jest bezpieczny. Świadczą o tym oceny NBP, Komisji Nadzoru Finansowego czy Międzynarodowego Funduszu Walutowego, który wiosną uznał nasz kraj za bardzo dobrze przygotowany do reakcji na problemy, które teraz dotykają rynki.
To skąd pomysł zwołania nadzwyczajnego nocnego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej?
Bezpośrednią przyczyną była bezprecedensowa, skoordynowana akcja największych banków centralnych polegająca na nieoczekiwanej redukcji stóp procentowych. W tej sprawie kontaktowaliśmy się z przedstawicielami EBC i kilku innych banków centralnych w regionie. Uznałem, że RPP powinna się spotkać i przedyskutować bieżącą sytuację.
Uważał pan, że Polska powinna się przyłączyć do tej akcji cięcia stóp procentowych?
Istniały ważne przesłanki pozwalające oczekiwać bardziej zdecydowanej reakcji. Na posiedzeniu omówiliśmy kryzys na rynkach w kontekście jego oddziaływania na sytuację w Polsce. Teraz czekamy na dane o polskiej gospodarce w trzecim kwartale. Istotnym elementem będzie także październikowa projekcja inflacyjna NBP.
Czy właściwe byłoby poluzowanie polityki pieniężnej w takich sytuacjach jak obecna?
Jest dużo argumentów uzasadniających potrzebę obniżki stóp w Polsce....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta